Wycieczka Oddziału Poznańskiego na Pomorze Zachodnie

W dniach od 16 do 21 września 2024 r. Oddział Poznański SEP zorganizował dla członków SEP i ich rodzin wycieczkę turystyczną na Pomorze Zachodnie. Realizatorem wycieczki było biuro turystyczne „Kanion”.

Pierwszym etapem po porannym wyjeździe z Poznania była stolica Pomorza Zachodniego Szczecin. Do Szczecina udaliśmy się przez „Wrota Gryfina” - pomnik przyrody tzw. „Krzywy Las”. Obszar ten został tak nazwany ze względu na ponad 50 rosnących w tym miejscu zdeformowanych sosen zwyczajnych. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Tak dziwnego lasu nie ma w całej Polsce. W Szczecinie zwiedzaliśmy m.in. Trasę zamkową i zamek, Nowe Stare Miasto, Plac Solidarności z pomnikiem Anioła Wolności.

Kolejny dzień to przejazd  do Grzybowa przez wyspę Wolin do Recławia gdzie znajduje się skansen Osada Wikingów a w nim kilkanaście replik budynków z wczesnośredniowiecznego Wolina. Latem często można spotkać tutaj pracujących rzemieślników ubranych w historyczne stroje.  Zalesie gdzie 1942 r. Niemcy rozpoczęli próby z nowym rodzajem broni ostatnią nadzieją Hitlera – działo V3. Obecnie znajduje się tu Muzeum broni-Bunkier V3. Kolejną ciekawostką było położne we wsi Wapnice, Turkusowe Jezioro. Nazwa jeziora pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia.

W trzecim dniu pobytu po Spacerze Promenadą Gwiazd w Międzyzdrojach z mola popłynęliśmy statkiem do trzech cesarskich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf, i w rejsie powrotnym do Bansin. Podróż morska w jedną stronę trwała ok. 1,5 h spacerowaliśmy nadmorską promenadą do Heringsdorfu podziwiając bogato zdobione wille i budynki. 

Kolejny dzień to zwiedzanie Kołobrzegu min. starówka, Katedra, promenada nadmorska, port latarnia morska. A wieczorem odbyła się koleżeńska kolacja integracyjna z muzyką.

Piąty dzień to zwiedzanie nadmorskich miejscowości Niechorza z latarnią morska i Motylarnią, jak również Rewal, Trzęsacz z ruinami kościoła, pierwotnie drewnianym, później murowanym.     

W ostatnim dniu przez Dobrzycę udaliśmy się w drogę powrotną do Poznania. Dobrzyca to miejsce gdzie znajdują się jedyne w Polsce ogrody tematyczne Hortulus-ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (np. skalny i leśny) oraz kulturą różnych narodów: japońską, francuską, śródziemnomorską, angielską.

W późnych godzinach popołudniowych cało i zdrowo dotarliśmy do Poznania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddział Poznański SEP

Andrzej Słupianek


Drukuj