W dniu 23 marca 2023 roku odbyło się seminarium szkoleniowe z cyklu „Przepisy budowy oraz eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych” n.t. PRZEPIĘCIA I OCHRONA PRZEPIĘCIOWA W SIECIACH I INSTALACJACH ELEKTROENERGETYCZNYCH tradycyjnie współorganizowane przez Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. prof. Józefa Węglarza oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa (WOIIB). Szkolenie miało charakter ogólnopolski i odbywało się ponownie w formie on-line poprzez portal Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).
Autorami referatów szkoleniowych byli:
Dr hab. inż. Ryszard Batura – Dziekan Wydziału Energetyki Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie; specjalista w zakresie aparatów i urządzeń rozdzielczych, procesów łączeniowych w obwodach elektroenergetycznych, przepięć i ochrony przepięciowej (Referat 1).
Mgr inż. Krzysztof Wincencik – specjalista i rzeczoznawca w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej; autor wielu artykułów w czasopismach branżowych i referatów na konferencjach naukowo-technicznych (Referaty 2 i 3).
Program seminarium obejmował trzy referaty szkoleniowe, których tematykę przedstawiono poniżej.
Referat 1. Źródła i zagrożenia przepięciowe w sieciach i instalacjach elektroenergetycznych. Referat miał charakter przeglądowy i dotyczył generowania przepięć ustalonych, rezonansowych i łączeniowych w sieciach SN i nN pracujących w różnych układach sieciowych. Podane zostały źródła i warunki powstania przepięć oraz wpływ: konfiguracji i parametrów obwodu zasilającego, parametrów i charakteru wyłączanego obwodu (indukcyjny, pojemnościowy o parametrach skupionych i rozłożonych), sposobu wyłączania i rodzaju łącznika na wartość powstających przepięć. Dla przepięć rezonansowych określone zostały warunki ich powstawania oraz odległość krytyczna między łącznikiem a łączonym transformatorem, przy której wystąpią. Podane zostały dopuszczalne wartości współczynników przepięć doziemnych dla podstawowych urządzeń elektroenergetycznych pracujących w sieci SN i nN oraz metody ograniczania przepięć.
Referat 2. Dobezpieczanie SPD. Dobezpieczanie SPD związane jest z ich wytrzymałością zwarciową. Brak dobezpieczenia lub niewłaściwe dobezpieczenie może skutkować brakiem ochrony lub nawet zagrożeniem pożarowym dla aparatów w rozdzielnicy. W referacie przedstawiono oddziaływanie prądu piorunowego na elementy zabezpieczające (bezpieczniki, wyłączniki) oraz przedstawiono zasady doboru dobezpieczeń w oparciu o zapisy producentów SPD.
Referat 3. Koordynacja energetyczna w układach wielostopniowej ochrony przepięciowej w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. Prawidłowy dobór ograniczników przepięć musi uwzględniać warunki współpracy między poszczególnymi stopniami ochrony. Brak uwzględnienia właściwości fizycznych oraz możliwości energetycznych poszczególnych stopni może skutkować uszkodzeniem ogranicznika, a nawet zagrożeniem termicznym dla innych urządzeń w rozdzielnicy. W referacie przedstawiono wymagania normatywne w zakresie tematu koordynacji energetycznej dla układów SPD oraz informacje o sposobach doboru SPD i weryfikacji układu pod kątem koordynacji energetycznej.
W seminarium szkoleniowym uczestniczyli członkowie PIIB z całej Polski oraz członkowie Oddziału Poznańskiego SEP (nie będący członkami WOIIB). Nad stroną techniczną przebiegu seminarium czuwał Kol. mgr inż. Jakub Głuchowski z OP SEP. Stosownie do istniejących w WOIIB zasad organizacji tego typu szkoleń planowane są dwie retransmisje tego wydarzenia.
Prezentacja referatu przez dr hab. inż. Ryszarda Baturę
Prezentacja referatu przez mgr inż. Krzysztofa Wincencika
Opracował: Ryszard Niewiedział - Wiceprezes OP SP ds. naukowo-technicznych