2014.09.25-28 Wycieczka: Kazimierz Dolny - Nałęczów - Kozłówka - Sandomierz

2014.09.25-28 Wycieczka: Kazimierz Dolny - Nałęczów - Kozłówka - Sandomierz

         Statut Stowarzyszenia w części „Cele SEP i sposoby ich realizacji”, w jednym z punktów wskazuje, że celem SEP jest integrowanie środowiska i tworzenie przyjacielskich więzi.

ZOP SEP realizuje to zadanie i zaakceptował organizacje wycieczki na trasie Sandomierz- Lublin – Nałęczów – Kozłówka – Kazimierz Dolny w dniach od 25.09.14 do 28.09.14. w której uczestniczyły 34 osoby.

 

Wszystko zaczęło się w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego tuż przy pomniku Adama Mickiewicza. Grupa ludzi ciekawych wyruszyła na podróż po kraju pod pieczą sprawdzonego pilota wojaży pana Ryszarda.

W nastroju pełnego luzu i bez codziennych obowiązków ruszyliśmy w trasę. Pierwszy dłuższy postój w obszernym programie to Sandomierz i chociaż nie witał nas filmowy „ Ojciec Mateusz” zwiedzanie miasta z przewodnikiem rozpoczęliśmy od starówki.  Dla przypomnienia uczestników i dla chętnych podobnych wojaży informuje, ze rozpoczęliśmy od Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest to półkilometrowy labirynt korytarzy i komór, które na przestrzeni od XV do XVIII wieku pełniły rolę magazynów kupieckich. Dalsze zwiedzanie to Bazylika Katedralna – największy obiekt sakralny diecezji sandomierskiej. Podziwialiśmy freski bizantyjsko – ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby. Dalej, przez Dom Długosza i Kościół Św. Jakuba udaliśmy się do Bramy opatowskiej, która jest jedyna zachowana brama wjazdowa do miasta i stanowiła cześć miejskich fortyfikacji. Obecnie, wysoka na 30m wieża, jest doskonałym punktem widokowym z którego podziwialiśmy Sandomierz i okolice.

Po tych atrakcjach udaliśmy się na miejsce naszego 3 dobowego zakwaterowania, do Poniatowej, gdzie w hotelu „Słowik” mieliśmy wspaniale noclegi.

Drugi dzień zaczęliśmy od Lublina, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Państwowe Muzeum na Majanku, które sprawuje opiekę nad terenami i obiektami byłego obozu koncentracyjnego, drugiego co do wielkości po Oświęcimiu obozu zagłady. W stałych ekspozycjach prezentowana jest historia obozu.

Dalsze zwiedzanie Lublina, miasta pięknie położonego w dolinach rzek Bystrzycy, Czechowki i Czerniejówki, zaczęliśmy od Wzgórza Zamkowego. Dalej, poprzez Bramę Krakowska, która stanowi architektoniczny symbol Lublina, spacerując po starówce, udaliśmy się do Archikatedry. Archikatedra jest kościołem jednonawowym z rzędami ołtarzy bocznych po obu stronach nawy.  Następnie udaliśmy się do kościoła Dominikanów ( od 1967r. bazylika mniejsza) który należy do najstarszych świątyń Lublina. Następnie mogliśmy wypić kawę i kupić pamiątki.

Pod wieczór wróciliśmy do Poniatowej, a tam przygotowana uroczysta kolacja, gdzie przy muzyce mechanicznej spędziliśmy wieczór razem z tańcami i wspomnieniami.

Trzeci dzień to wyjazd do Kozłówki i zwiedzanie Zespołu Pałacowo – Parkowego w którym znajduje się Muzeum Zamojskich. Ta wspaniała, bogato wyposażona rezydencja arystokratyczna, przyciąga autentycznym wystrojem i atmosferą zamieszkałego domu oraz pięknym parkiem. Inna atrakcja Kozłówki jest, mieszcząca się w dawnej powozowni,

Galeria Socrealizmu prezentująca sztukę z lat 1949 – 1956. Przy galerii znalazły tez miejsce pomniki z czasów PRL – u zdemontowane w latach dziewięćdziesiątych.

Dalsza trasa zwiedzania wiodła nas do Nałęczowa. W zabytkowym parku zdrojowym mieszczą się między innymi muzea poświęcone Prusowi i Żeromskiemu. Można tez degustować wody zdrojowe.

Po całodziennych atrakcjach wróciliśmy do Poniatowej a tam czekała nas obiadokolacja wraz z lampką wina przygotowana dla wspanialej grupy.

Ostatni dzień to trasa do Kazimierza Dolnego, malowniczego miasteczka wtopionego w piękny krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły. Zabytkowe kamienice, spichlerze i zamek pozwoliły zanurzyć się w niepowtarzalna atmosferę , ulubionego przez malarzy i artystów, no i uczestników wycieczki, miasta.

Wspaniałe widoki na atrakcje Kazimierza Dolnego, miedzy innymi Górę Krzyżową,  Kirkut, Spichlerz, zostały zakończone rejsem po Wiśle. Ze statku można było podziwiać, na wyniosłej skarpie, potężny zamek – dawna siedzibę Firlejów, Tarłów i Lubomirskich.

Ostatni etap to wspólny obiad w Kazimierzu, zakup kazimierskich kogutów i powrót do Poznania.

Napełnieni wrażeniami, zadowoleni uczestnicy, proszą o następną wycieczkę.

Eugeniusz Spiralki

14 09 Sandomierz 01 14 09 Sandomierz 01  
14 09 Sandomierz 01 14 09 Sandomierz 01  
     

Kalendarz

Czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Newsletter

© 2016 Stowarzyszenie Elektryków Polskich