Koło1,9

Koło1,9

Koło nr 1 ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział  Dystrybucji Poznań i Koło nr 9 ENEA Operator Sp. z o.o.

Sprawozdanie z działalności Kół nr 1 i 9 w 2016r.

W minionym roku, 2 marca zorganizowaliśmy wycieczkę techniczną do stacji energetycznej MPK, usytuowanej pod „Kaponierą”, która to stanowi ważny punkt zasilania trakcji tramwajowej m. Poznania. Uczestników wycieczki interesowały szczególnie zespoły prostownikowe i budowa łączników prądu stałego (zdj. 1).

W dniach 16 - 19 czerwca 2016r. zorganizowaliśmy wycieczkę techniczno-turystyczna na trasie Poznań – Świebodzice- Karlowe Vary -Praga– Poznań. W ramach części technicznej, zwiedziliśmy zakłady produkcyjne firmy REFA w Świebodzicach wchodzące w skład Międzynarodowej Grupy Schneider Electric. Pracownicy zakładu przedstawili nam bardzo interesującą historię swojej firmy, opowiedzieli również o produkowanych obecnie wyrobach automatyki zabezpieczeniowej. Mieliśmy możliwość obejrzeć na własne oczy proces produkcyjny (Zdj. 2). Po obiedzie w zakładowej stołówce udaliśmy się w stronę granicy z Czechami, by w godzinach wieczornych dotrzeć do Karlovych Var. Kolejnego dnia zaczęliśmy zwiedzanie miasta od Huty szkła „Moser”, gdzie mogliśmy podejrzeć proces produkcji szklanych wyrobów oraz zapoznać się ze zbiorami miejscowego muzeum (Zdj. 3). Następnie udaliśmy się mimo nie sprzyjającej pogody na zwiedzanie części uzdrowiskowej miasta (Zdj. 4), wjechaliśmy również na górę Diany, gdzie w Motylarni podziwialiśmy piękne okazy motyli. Po południu odwiedziliśmy muzeum Becherovki gdzie kosztowaliśmy ziołowy likier wymyślony przez Jana Bechera sprzedawany już od ponad 200 lat. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Frantiskowe Łaźnie, odbyliśmy spacer po parku uzdrowiskowym, zwiedziliśmy muzeum motoryzacji, po którym oprowadzał nas osobiście właściciel kolekcji. W porze obiadu udaliśmy się do Browaru w Chodovej Planie gdzie obejrzeliśmy kompleks zabytkowych budynków z XIV wieku, mieliśmy również możliwość degustować piwo prosto z fontanny na dziedzińcu browaru (Zdj. 5). Po południu odwiedziliśmy Marianskie Laźnie uzdrowisko, w którym dominującym stylem architektonicznym w jest neoklasycyzm a architektoniczną perełką jest przepiękna kolumnada, zbudowana w 1889 roku. Niecodziennych przeżyć dostarczają efekty muzyczne i świetlne nowoczesnej Śpiewającej (Zdj. 6). W dniu powrotu odwiedziliśmy jeszcze Pragę a pobyt zakończyliśmy pysznym obiadem u Fleka (Zdj. 7). Pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania z zapewnieniem, że spotkamy się za rok.

Nasi członkowie włączają się również w organizację imprez oddziałowych, a także czynnie w nich uczestniczą. Szczególnym zainteresowaniem naszych koleżanek i kolegów cieszy się, jesienny Rajd samochodowy SEP. W tegorocznej edycji uczestniczyło aż 8 załóg reprezentujących nasze koła, tym razem po dłuższej przerwie, laur zwycięstwa w kategorii turystycznej, przypadły załodze kolegi Macieja Stachowiaka (Zdj 8).

 

2016 1 9 01 2016 1 9 02     2016 1 9 03 2016 1 9 06
2016 1 9 04 2016 1 9 07 2016 1 9 05 2016 1 9 08

2014

Koła SEP Nr 1 i 9 działające przy ENEA Operator w Poznaniu,  zorganizowały wspólnie w dniach 18 - 20 września 2014r. wycieczkę techniczno-turystyczną na trasie Poznań – Siekierki – Niederfinow – Berlin – Poczdam - Poznań. Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy od odwiedzin cmentarza wojennego 1 Armii Wojska Polskiego we wsi Stare Łysogórski  w pobliżu miejscowości Siekierki nad Odrą (Zdj.1.). Spoczywa na nim 1987 polskich żołnierzy poległych zarówno przy forsowaniu Odry, jak i w walkach o Berlin.

 W ramach części technicznej zwiedziliśmy podnośnię statków Niederfinow  – śluzę windową na kanale Odra-Hawela zbudowaną w latach 1927-1934 (Zdj.2.). Pierwszy dzień naszej wycieczki zakończyliśmy zwiedzaniem Berlina, korzystając z pomocy agencji turystycznej TRAVELICK.Drugiego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie stolicy Niemiec. Odwiedziliśmy wyspę muzeów z najsłynniejszym Muzeum Pergamońskim (Zdj.3), udaliśmy się do budynków niemieckiego parlamentu, gdzie weszliśmy na kopułę i taras widokowy skąd podziwialiśmy wspaniałą panoramę Berlina. Po południu przeszliśmy przez Bramę Berlińską i słynną Aleją Pod Lipami dotarliśmy do SEA LIFE& AquaDom,  gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć największe na świecie cylindryczne akwarium z wodą morską o wysokości 16m i średnicy 11,5m mieszczące 1 mln litrów wody oraz 1500 ryb z 97 gatunków. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy udziałem w tradycyjnej biesiadzie bawarskiej (Zdj. 7.). Ostatniego dnia udaliśmy się do Poczdamu, gdzie oglądaliśmy nowo odbudowane budynki historyczne i te, które przetrwały okres wojenny (Zdj.4.), szczególnie zachwycił nas kompleks pałacowo - ogrodowy Sansouci . Na zakończenie pobytu w Poczdamie zwiedziliśmy pałac Cecilienhof, gdzie w sierpniu 1945 odbyła się Konferencja Wielkiej Trójki, kończąca II wojnę światową (Zdj.5.). Pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania z zapewnieniem, że spotkamy się za rok.

Członkowie naszych Kół włączają się również w organizację imprez oddziałowych, a także czynnie w nich uczestniczą. Szczególnym zainteresowaniem naszych koleżanek i kolegów cieszy się Rajd Jesienny SEP. W tegorocznej edycji uczestniczyły 4 załogi reprezentujące nasze koła a załoga kolegi Piotra Bruczkowskiego zwyciężyła w kategorii turystycznej.

Kilkanaście osób uczestniczyło systematycznie w konferencjach i sympozjach organizowanych przez OP. Kilku członków naszych Kół aktywnie  działa w strukturach OP, wspólnie organizując  imprezy Oddziałowe.

Członkowie nasi tradycyjnie oprowadzali uczestników wycieczek oraz grupy studentów, zwiedzających obiekty energetyczne.

Wspomnieć należy, że kilku naszych członków aktywnie działa w strukturach Oddziału SEP, Wielkopolskiej Izbie Inż. Budownictwa oraz w pracach Komisjach Kwalifikacyjnych przy OP

 W roku 2014  zmarły łącznie z Koła 1 i 9 trzy osoby:

 - kol.  Piotr Pałasz

-  kol. Edward Grześkowiak

- kol. Stanisław Kopczyński

Do koła nr 1 przyjęliśmy dwie koleżanki i czterech kolegów, zaś do koła 9  dwie osoby.

Prezes Koła Nr 1 Maciej Florek i Prezes Koła Nr 9 Wiesław Pieprzyk

 


  1. Spotkanie noworoczne połączone z prezentacją techniczną zorganizowane wspólnie z Kołem nr 9 w Hotelu „Ikar”  w dniu 25.01.2013r
  2. Wycieczka techniczna do GPZ-Kromolice w dniu 09.05.2013r – zapoznanie koleżanek i kolegów członków i sympatyków SEP z nowo wybudowanym obiektem PSE Zachód.

Wycieczka techniczno-turystyczna zorganizowana wspólnie z kołem SEP nr 9 w dniach 10 - 12 października br. Poznań – Bogatynia – Decin - Drezno – Cottbus - Burg –– Poznań. W ramach części technicznej zwiedziliśmy kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Bogatyni. W trakcie naszej wycieczki odwiedziliśmy: Szwajcarię Czeską, Szwajcarię Saksońską, Drezno i Szprewald.

Wycieczka techniczna na Farmę Wiatrową Krobia w dniu 06.11.2013r – członków i sympatyków SEP z problemami energii odnawialnej na przykładzie farmy wiatrowej.

 

  1. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła w dniu 04.12.2013r w salce konferencyjnej w RD Poznań.

W roku 2013  zmarł nasz wieloletni członek kolega Stanisław Krzyżaniak. Do naszego koła przyjęliśmy nową koleżankę i dwóch kolegów.

 

Prezes Koła nr1 Maciej Florek

Prezes Kola nr 9 Wiesław Pieprzyk

More in this category: Koło5 »

Kalendarz

Maj 2022
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Newsletter

© 2016 Stowarzyszenie Elektryków Polskich